Cvičení ve fitness centrech a tělocvičnách na “funkční pohyb” – část 2.

Podle mě je skvělé, že se junioři hýbou – je ale pohyb a… POHYB. Každé dítě, které si prošlo vývojem tak, jak mělo (bez porodních blokád, přeskakování jednotlivých vývojových pozic, …), dokáže své tělo správně ovládat a mnohdy stačí jen drobná korekce.
Img_9434b

Cvičte pohyb, ne svaly

Je to zkrátka trend. Dnešní teenageři cvičí zásadně ve fitku, případně doma, ale pod taktovkou svého oblíbeného influencera či youtubera. Ty jejich videa slušně živí, ale je dobré myslet na to, že jsou profíci právě na tvorbu a sebeprezentaci na sociálních sítích – o pohybu toho většinou moc nevědí.

Podle mě je skvělé, že se junioři hýbou – je ale pohyb a… POHYB. Každé dítě, které si prošlo vývojem tak, jak mělo (bez porodních blokád, přeskakování jednotlivých vývojových pozic, …), dokáže své tělo správně ovládat a mnohdy stačí jen drobná korekce.

V takovém případě není problém, aby takové dítě „posilovalo“. Nákupu permanentky do fitka by ale určitě měla předcházet návštěva fyzioterapeuta. Ten po vyšetření posoudí, na čem je třeba zapracovat, co a jak cvičit, s jakou frekvencí a jak dlouho. Na něj by měl ideálně navázat fyziotrenér, který zkontroluje, jak dítě cvičí a opraví případné chyby. Dítě se musí nejdřív naučit pracovat s vlastním tělem tak, aby ho dokázalo ovládat bez větší námahy, správně se srovnat v jakékoli pozici a udržet aktivní střed těla.

Jakmile toto všechno dítě bezpečně zvládá, doporučil bych konzultaci s osobním trenérem v daném fitku. Vybírejte ale pečlivě – zjistěte si, jaké má vzdělání v oboru, praxi a zkušenosti. Trenér vysvětlí, jak na konkrétních strojích technicky správně cvičit. Zkušenosti z fyzioterapie a fyziotréninku se v tu chvíli vzájemně propojí, dítě si dobře uvědomuje svůj pohyb a docílí tak skutečně komplexního cvičení.

Dobrým příkladem je obyčejná chůze. Když jdeme, nezapojujeme pouze nohy, ale celou řadu dalších svalů (svaly páteře, pánevní dno, bránici, břišní a dýchací svaly). Teď si představte, že byste k takové chůzi měli používat pouze svaly na nohou. To by zkrátka nešlo, protože tělo funguje jako celek. Ideální je tak cvičit pohyb a ne svaly! Cvičením se svaly zvětšují a na oko vypadají hezky, to je pravda. S jejich funkčností to má ale pramálo společného.

Pokračování příští týden.

Zpracoval: fyziotrenér Jan Kulhánek

Pozn.: Články prezentované na webu js-fyzio.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem.  V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Img_9290
Js 32 foto blog

Otužování

Otužování, také nazývané jako kryoterapie nebo expozice chladu, nabývá na oblíbenosti jako účinná metoda pro posílení celkového zdraví a vitality. Tato praxe, která zahrnuje pravidelné vystavení těla nízkým teplotám, má hluboké kořeny v různých kulturách po celém světě a je známá pro své mnoho zdravotních a psychologických výhod.

Celý článek »
Img_8129

Těhotenství a terapie podle Mojžíšové

Janu Slusarčukovou jsem vyhledala poté, co se mi zhruba 1,5 roku nedařilo otěhotnět a brala jí jako svojí „poslední šanci“ na přirozené otěhotnění. První syn se nám povedl tzv. na první dobrou, tak jsem nepočítala, že by u druhého otěhotnění měl být nějaký problém, i když jsem částečně počítala s tím, že v 36 letech to nebude třeba hned.

Celý článek »