Cvičení ve fitness centrech a tělocvičnách na “funkční pohyb” – část 3.

„Pořádný trénink má bolet! To dáš, to kousneš!“ Slyšeli jste někdy od trenéra podobné věty? Tak si rychle najděte jiného…
Img_0859

„Funkční tělocvičny“

„Pořádný trénink má bolet! To dáš, to kousneš!“ Slyšeli jste někdy od trenéra podobné věty? Tak si rychle najděte jiného…

Každý jsme jiný, máme jinou kondici, rozsah, jiné možnosti, a proto ke svému tělu musíme volit maximálně individuální přístup. Z podstaty věci se tak bude tréninkový plán profesionálního fotbalisty dost lišit od pokladní, která denně osm hodin sedí. Kdykoli tedy při cvičení s trenérem (ať už na osobní či skupinové lekci) cítíte bolest, řekněte to a okamžitě přerušte cvik. Každé tělo má vlastní funkční kapacitu. Pokud mám „za úkol“ udělat deset kliků, ale ve správném nastavení těla jich zvládnu jen šest, každým dalším opakováním navíc upadá kvalita cviku a tělo se dostává tzv. do patologie.

Co se stane? Čím častěji a déle budu cvičit tělo v patologiích, tím dřív se objeví bolest. Tělo (nebo spíše hlava) si navíc toto postavení zafixuje a bude „klikovat“ v patologii. Schopnost pouhým okem odhalit tento nešvar je tak pro trenéra klíčová.

S tím se pojí další důležitá věc: kvalita versus kvantita. Kvalita pohybu by měla být vždycky na prvním místě. V momentě, kdy zvládnete udržet cvik ve správném nastavení těla pouze dvě opakování, děláte prostě dvě! Nikdy ne víc. Pak je na trenérovi, aby vymyslel lehčí variantu– v nižší pozici, bez zátěže, protože cvik je pro vaše tělo jednoduše náročný.

Pokračování příští týden.

Zpracoval: fyziotrenér Jan Kulhánek

Pozn.: Články prezentované na webu js-fyzio.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem.  V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Img_0902b
Img_1054b
Unnamed (1)

Fitness a CrossFit pro juniory: Proč potřebují profesionální trenéry?

Fitness centra a CrossFit mohou být skvělými místy pro pohybové aktivity, které děti potřebují. Zároveň zdraví a správný pohyb našich juniorů je téma, které si zaslouží naši plnou pozornost. Jako fyzioterapeutka vím, jak snadno může nesprávná pohybová aktivita vést k bolestem a špatnému držení těla u dětí. Mnoho z těchto problémů lze předejít vhodnou a dobře vedenou fyzickou aktivitou.

Celý článek »
Foto 3x2

Hormonální rovnováha

Hormonální rovnováha je klíčová pro naše zdraví a pohodu, ovlivňuje fyzické i psychické aspekty našeho života. Hormony, působící jako chemické posly, koordinují a regulují základní tělesné funkce, jako je metabolismus, reprodukční zdraví a nálady. Udržení této rovnováhy je nezbytné pro optimální fungování těla a jeho schopnost reagovat na vnitřní i vnější změny. Porozumění faktorům, které ovlivňují hormonální rovnováhu u žen i mužů, může pomoci lépe zvládat a předcházet různým zdravotním problémům.

Celý článek »