Nastávající maminka se snaží změnu těžiště vyrovnat tím, že horní polovinu těla začne tlačit dozadu a dojde k vadnému držení těla. Stabilita páteře klesá a vzniká větší napětí na svaly, které drží oporu těla. Nepřispívají k tomu ani těhotenské hormony, které uvolňují vazy a klouby v těle kvůli snadnějšímu porodu.
Pokud začne cokoliv bolet, máme několik možností na výběr. Jako první samozřejmě doporučujeme návštěvu u lékaře, aby vyloučil jakákoliv rizika v těhotenství. Pak by měla následovat návštěva u fyzioterapeuta, který se zaměřuje na ženy v období těhotenství. V dnešní době je sousta manuálních technik, kterými lze těhotným ženám ulevit od bolesti ať už zad, třísel, kostrče, nohou nebo jiné části těla, které v tomto období mohou potrápit. Dále jako podporu bříška, aby se ulevilo vazům, kůži a hlavně bolavým zádům můžeme doporučit těhotenský pás, kineziotaping nebo zavinovací šátek.
Těhotenský pás:
- uvolňuje bederní část páteře
- podpora rostoucího bříška a zabraňuje vzniku strií a poklesu orgánů
- dopomáhá k lepšímu držení těla
- některé pásy poslouží i po porodu k zavinutí dělohy a ke stažení břišních svalů
Pás musí být nastavitelný ve stažení a míry komprese. Vyberte podle obvodu boků a nezapomeňte, že bříško ještě poroste. Materiál by měl být měkký a příjemný na kůži. Vyberte takový pás, který bude na zadní části širší, aby byla dobrá opora pro bederní páteř.
Kineziotaping:
- podpora pro rostoucí bříško
- zmírnění bolesti spojené s rostoucím bříškem
- stabilizace páteře
- lepší držení těla
- umožňuje plný rozsah pohybu, neomezuje
- prokrvuje pokožku
- používá se i po porodu
Způsobů jak zatejpovat bříško je několik. Je lepší se poradit s odborníkem, aby vás naučil správnou techniku než se do toho pustíte samy. Pozor na přecitlivělou pokožku, kdy je lepší tejp vyzkoušet na menším kousku kůže, popřípadě pořídit hypoalergenní a senzitivní tejp k tomu určený. Tejpování nemusí vyhovovat každé těhotné ženě. Pokud se po aplikaci objeví tvrdnutí bříška, svědění nebo bolest, tejp odstraňte z kůže.
Šátkování se od nepaměti používá napříč celým světem. Jedná se starobylou techniku. V těhotenství se váže kolem pasu a pod bříškem, aby ulevil od tíhy rostoucího bříška a byl prevencí bolesti podbřišku a zad. Zároveň jemně mobilizuje kost křížovou a uvolňuje napětí na sponě stydké. Podpoří správnému držení těla. Je potřeba 2,5- 3,5 m dlouhý šátek ideálně z bavlny, lnu nebo vlny. Čím pevnější látka, tím lepší.
K čemu se ještě šátek používá?
- Šátkování bříška před porodem- pevná opora
- Cvičení, úlevové techniky a masáže
- Šátkování miminek
- Stažení bříška po porodu (stažení dělohy, na diastázu, symfyzeolýza)
Zpracovala: Bc. Petra Nálevková Žilková