Strukturální vs. Funkční: Jaké máte potíže s pohybovým aparátem?

Naše tělo nám může dát najevo své potíže dvěma hlavními způsoby: strukturálním nebo funkčním.
567a2890

Funkční porucha označuje stav, kdy je narušena normální funkce určité části těla, ale nejsou zde patrné žádné strukturální změny, které by tento stav vysvětlovaly. V jiných slovech, když se podíváme na postiženou část těla, vypadá normálně, ale nefunguje, jak by měla.

Příklady funkčních poruch mohou zahrnovat:

• Dráždivý tračník: Žaludek a střeva vypadají normálně při vyšetření, ale pacient může pociťovat bolest, nadýmání a další příznaky.

• Funkční bolest hlavy: Bolest hlavy, u které se při standardním vyšetření nenašly žádné strukturální příčiny.

• Funkční bolest v oblasti pohybového aparátu: Pacient může pociťovat bolest nebo nepohodlí v určité oblasti těla, ale lékařské vyšetření neodhalí žádnou strukturální příčinu.

Důležité je si uvědomit, že i když strukturální příčina může chybět, pacientova bolest a nepohodlí jsou skutečné a vyžadují péči a léčbu.

567a2930

Strukturální porucha odkazuje na konkrétní, viditelné nebo měřitelné poškození nebo abnormalitu v těle. Jde o fyzické změny v tkáních, orgánech nebo systémech, které můžeme identifikovat pomocí lékařských vyšetření, jako jsou rentgeny, MRI, CT skeny nebo laboratorní testy.

Příklady strukturálních poruch zahrnují:

• Výhřez meziobratlové ploténky: Fyzická abnormalita, kdy část ploténky vyčnívá ven a může tlačit na okolní nervy.

• Zlomenina kosti: Když je kost rozlomena, můžeme to vidět na rentgenovém snímku.

• Nádory: Abnormální růst buněk vytváří hmotu, kterou můžeme detekovat různými zobrazovacími technikami.

• Artróza: Degenerativní onemocnění kloubů, kde můžeme na snímcích vidět opotřebení chrupavky.

• Vrozené vady: Abnormality ve struktuře orgánů nebo systémů, které jsou přítomny od narození.

Strukturální poruchy často vyžadují různé formy léčby v závislosti na povaze a rozsahu poškození, včetně chirurgických zákroků, léků nebo fyzikální terapie.

567a2953
Jednodušeji řečeno:

🔍 Strukturální porucha: Zde mluvíme o poškození samotné tkáně jakoby se něco v „stavebních materiálech“ našeho těla pokazilo. Tyto problémy, jako jsou výhřezy plotének nebo artróza, často vyžadují ruku odborníka, většinou chirurga.

🌀 Funkční nesrovnalost: Na první pohled je vše v pořádku, ale něco ve funkci pohybového aparátu prostě nefunguje správně. Tyto potíže se objevují 9x častěji a mohou vést k vážnějším (strukturálním) komplikacím, pokud je ignorujeme.

Máte pocit, že něco není v pořádku? Dbejte na prevenci a věnujte pozornost prvním známkám pohybového diskomfortu. Vaše kvalita života může záviset na rychlé reakci!

Zpracovala: Mgr. Jana Slusarčuková, DiS.

Img_7663

Kapacita naplněna

Vážení klienti,

vzhledem k velkému zájmu o naše služby jsme dosáhli maximální kapacity a do konce srpna 2024 nebudeme schopni přijímat nové klienty na individuální fyzioterapii. Děkujeme vám za vaše pochopení.

Celý článek »
Js 32 foto blog

Magnesium

Magnesium se běžně účastní více než 300 enzymatických reakcí. Magnesium ovlivňuje metabolismus, tvorbu neurotransmiterů, produkci hormonů a antioxidační aktivitu. Jeho nedostatek může způsobit problémy ve funkci enzymů, což se může projevit různými zdravotními obtížemi, jak akutními, tak chronickými.

Celý článek »