Sport: Cesta k rovnováze a zdravému vývoji dítěte nebo k nerovnováze a jednostrannému přetížení?

Podporování dětí ve sportovních aktivitách je chvályhodné. Sport nejen že pěstuje fyzickou kondici a disciplínu, ale také se stává kolébkou trvalých přátelství. Avšak neměli bychom přehlížet potenciální úskalí, která mohou vést ke zdravotním komplikacím vyplývajícím z neadekvátní fyzické zátěže.
Js 32 foto blog

Co by měli rodiče mít na paměti?

V současné době je trendem, že děti se ve velmi mladém věku specializují na konkrétní sporty, což často přináší vysoké fyzické nároky a značnou zátěž. Bohužel, jen málo sportů nabízí všestranný rozvoj, což může vést k nerovnoměrné zátěži na páteř, svaly a klouby. Toto jednostranné zaměření může být počátkem mnoha funkčních poruch.

Img-20230914-wa0030
Img-20230914-wa0029
Img-20230914-wa0026

Jak zabránit svalovým dysbalancím?

Svalová dysbalance – stav, kdy jsou některé svalové skupiny přetěžovány, zatímco jiné jsou oslabené – je častým problémem. Tuto nerovnováhu je možné řešit cíleným posilováním a kompenzačními aktivitami, které zapojují odlišné svalové skupiny než ty, které jsou v daném sportu nejvíce využívány.

Vytváření zdravých pohybových návyků

Děti si rychleji než dospělí vytvářejí vzorce pohybového stereotypu. Špatný vzorec může způsobit problémy jako vadné držení těla, chronické bolesti nebo drobné ( prozatím) degenerativní změny v raném věku. Z tohoto důvodu je vhodné, aby se děti v mladším věku věnovaly širokému spektru sportů, které zapojují různé svalové skupiny.

Img-20230914-wa0031
Img-20230914-wa0024
Img-20230914-wa0022

Důležitost rozmanitých sportovních aktivit

Pro harmonický vývoj je ideální kombinovat kolektivní a individuální sporty, což nejenže rozvíjí různé svalové skupiny, ale také učí děti spolupracovat s ostatními, aniž by byly na nich závislé. Navíc, zařazením kompenzačních aktivit nebo cvičení, jako je rekreační plavání nebo individuální či skupinové kompenzační cvičení s pohybovým specialistou, můžeme zajistit, že zatížení na klouby, svaly a vazy bude minimalizováno.

Závěrem – podporujme naše děti k aktivnímu a zdravému životnímu stylu, avšak s důrazem na udržení fyzické rovnováhy a prevenci zdravotních komplikací.

Zpracoval: Jan Kulhánek, pohybový specialista

Img-20230914-wa0021
Img-20240401-wa0030b

Jaro je tady: Čas vyrazit na kole, na brusle a s walkingovými holemi!

Slunce konečně vítězí nad mraky, květy se probouzejí ze zimního spánku a my? My vytahujeme z garáže kola, kolečkové brusle a nordic walkingové hole. Proč? Protože počasí venku volá po dobrodružství a my jsme připraveni mu vyhovět. Ale pozor, než vykročíme, pojďme si promluvit o tom, co nám naše oblíbené jarní aktivity přináší a na co bychom neměli zapomenout v kontextu zdravého pohybu.

Celý článek »
Unnamed (kopie)

Lymfatické tejpování

V JSFYZIO využíváme metody, které přinášejí  našim klientům optimální péči. Jednou z nich je i lymfatické tejpování pro podporu lymfatického systému a zlepšení toku lymfy v těle.

Celý článek »