Offseason u sportovce z pohledu fyziotrenéra

Mimo sezónní období neboli "offseason" u sportovců může nabývat různých podob. Nejčastěji sportovec v tomto období posiluje a zlepšuje svoji kondici. Hodně času stráví v posilovně, běhá, provádí plyometrické cvičení a zpravidla na začátku i na konci tohoto období podstupuje testy, aby mohla být sledována jeho progrese.
Image2
Image8

S takovým přístupem nemám osobně problém. Avšak ještě před zahájením takového programu bych sportovce odeslal ke kolegyni fyzioterapeutce na kompletní vyšetření a následně bychom se společně dohodli na dalším postupu. Pravděpodobně by to vypadalo tak, že by sportovec navštěvoval mé kompenzační cvičení s cílem řešit problém, který identifikovala fyzioterapeutka, a ne pouze důsledek, proč něco bolí. Minimálně jednou měsíčně by docházel na terapie a konzultace u fyzioterapeutky, a navíc by mě navštěvoval jednou až dvakrát týdně, a zároveň by dostal cviky na domácí praxi.

Důležitou částí je upravení pohybových návyků, což nelze provést v průběhu sezóny, neboť by to sportovce mohlo značně rozhodit a jeho výkon by pravděpodobně klesl. Z tohoto důvodu bych offseason využil k tomu, abychom nejprve pracovali na změně nevhodných pohybových vzorců a až poté se zaměřili na kondiční a silové cvičení. Sportovec je zvyklý na určité držení těla, které často ovlivňuje konkrétní sportovní disciplína. Podle toho, jak se svaly při daném sportu zapojují, začínají formovat držení a postavení celého těla. Některé svaly se zapojují více, některé méně, a často se jedná o jednostranný pohyb, který je důležité kompenzovat. Pokud se tak nestane, může sportovec začít pociťovat bolesti.

Image7
Image3

Chtěl bych také zdůraznit, že velmi důležité je pravidelné cvičení i v průběhu sezóny! Pokud bychom s kompenzačními cvičeními přestali, je velmi pravděpodobné, že se bolesti začnou opět projevovat. V průběhu sezóny se totiž nemůžeme věnovat problému v jeho plné komplexnosti. Když například sportovce trápí koleno, fyzioterapeut se snaží zmírnit bolest, ale již nemůže řešit skutečnou příčinu bolesti kolena. Tuto příčinu můžeme řešit právě mimo sezónu, kdy máme na to dostatek času.

Image9
Image102
Image4

Bohužel ne každý sportovec je ochotný zastavit svůj běžný tréninkový program a začít „od nuly“, jako kdyby se učil základy pohybu jako malé dítě a znovu procházel celou vývojovou kineziologii. Pokud však sportovec chce pokračovat v daném sportu bez bolesti a udržet si v něm dlouhověkost, neexistuje jiná cesta než svůj běžný trénink na chvíli zastavit a začít znovu od základů.

Image1
Image0

Zpracoval: fyziotrenér Jan Kulhánek

Fdea392c-b962-4df9-97b0-177c3e27b4fe

Zimní sporty a jak si je užít bez zranění

Zima je skvělou příležitostí, jak si užít pohyb venku – lyžování, bruslení, běžky, skialpy nebo sáňkování nabízejí zábavu i výzvu. Každý z těchto sportů má své specifické nároky na tělo, a proto je důležité se na ně dobře připravit.

Celý článek »