Sed, stoj, pracovní pohyb Správné nastavení začíná již v batolecím věku. Vlastně to tak úplně není, je to ještě mnohem dříve. Bohužel tuto realitu si z nás málokdo uvědomuje…. Stejně důležité je povšimnout si, na čem sedíme, kolik hodin prosedíme a jak sed, popř. stoj vypadá.

Velmi důležitou částí vstupního rozhovoru jsou otázky na pracovní prostředí klienta. Víme, že pokud sedíme 10 hodin na nevhodné židli, máme před sebou 2 monitory v nestejné výšce a otáčíme se 5 let stále vpravo k zapisování dokumentace, může to pravděpodobně přispět k bolesti.

Otázky, které nejčastěji pokládáme (my terapeuti):

 • Jaké máte zaměstnání? Sedavé? Stojíte? Máte pracovní pohyb?
 • Kolik času v práci sedíte/stojíte?
 • Jak vypadá Vaše pracovní místo?
 • Kde je umístěný počítač?
 • Pracujete s notebookem nebo stolním počítačem?
 • Jakou myš používáte?
 • Jakou máte židli? (opěrky, područky, sedák)
 • Má Vaše židle pohyblivý sedák?
 • Využíváte i jiné možnosti k sezení (např. velký míč, balanční čočku apod.)?
 • Jak často měníte pracovní pozici (sed, stoj, pohyb)?

Otázky, které nám (terapeutům) nejčastěji k tomuto tématu pokládají klienti:

 • Jak mám správně sedět?

Sedněte si přímo, na obě celé sedací kosti, přední horní část pánve lehce naklopte vpřed, nohy rozkročte na šířku pánve, chodidla mějte buď pod koleny nebo lehce před nimi, kolena směřujte na ukazováček chodidla.

 • Jakou si mám koupit židli a jaká je její cena?

Výběr židle je velkou a každodenně diskutovanou součástí rozhovorů. V průběhu své praxe jsme se s kolegy propracovali ke dvěma variantám. Doporučujeme židle Spinalis a Adaptic. Obě židle mají systém pružiny a výkyvný podsedák, a právě díky dynamice sedáku dochází k lepšímu držení těla vlivem aktivního zapojení svalů hlubokého stabilizačního systému a svalů pánevního dna. Při dynamickém způsobu sezení je komplex šíjových, zádových a pánevních svalů pohybem stále stimulován, jsou aktivně oživovány proprioceptivní mechanismy, vedoucí k optimálnímu, energeticky nenáročnému zapojení svalů, kloubů a vazivového aparátu.

Dobře zvolená židle a správný sed může být skvělou prevencí např. kořenových syndromů, gynekologických obtíží a dalších obtíží vyskytujících se v oblasti pánve, blokád žeber nebo páteře, výhřezů meziobratlových plotének aj. onemocnění.

 • Je vhodné sedět na velkém míči? Jsou další pomůcky, které si mohu zakoupit?

Velký míč je alternativa dynamického sezení. Určitě míč není vhodný na celodenní sezení, jedná se spíš o krátkodobou změnu, pokud máte kancelářskou židli s pevným sedákem. Pro krátkodobé použití můžeme doporučit labilní pomůcky např. čočky, overball. Novinkou na trhu je funkční ergonomický podsedák (chystáme se ho otestovat v průběhu příštího roku nejen pro dospělé, ale také pro děti).

 

 • Proč nemůžu pracovat na notebooku?

Málokdo přikládá váhu tomu,  že pracujeme-li 8 hodin denně 5 dní v týdnu na PC, je velmi nutná kvalitní židle, stůl a celková ergonomie pracovního místa. Chceme-li pracovat na notebooku, je vhodné použít externí klávesnici a zvednout obrazovku ntb do výšky tak, aby hlava nebyla v neustálém předklonu a bylo zachované napřímení páteře.

 • Co si můžu zacvičit v práci, aby to bylo rychlé a efektivní?

Podívejte se na naše videa na sociálních sítích nebo se držte individuálních rad vašich terapeutů.

 • Co mám dělat abych neměl/a bolesti?

Aktivně se podílet na svém uzdravování a přemýšlet o prevenci nejen své, ale také svých dětí. 

Chcete-li vzít své zdraví a prevenci do svých rukou, mít kancelář nebo home office formu kanceláře v ideálním rozložení, zaměřte se na polohovací stůl i výše zmíněnou židli. Přemýšleli jste někdy o možnosti nečekat, jakou židli firma zakoupí, a investovat do židle sami? Židle, stejně jako květina nebo fotografie lze přesunout do kanceláře jiné.

Máte svoji firmu a chcete svým zaměstnancům dát doposud neobvyklý benefit?

Dopřejte kolegům a zaměstnancům kvalitní vybavení kanceláře, návštěvu fyzioterapeuta na pracovišti k edukaci správného sezení a vysvětlení jednoduchých cvičení pro prevenci. Je to investice, která se v dnešní době nárůstu civilizačních nemocí rozhodně vyplatí. Můžete k tomu také využít naše dárkové poukazy (info u terapeutů, trenérů a na našich sociálních sítích).

Zpracovala: fyzioterapeutka Mgr. Jana Slusarčuková, DiS.

Pozn.: Články prezentované na webu js-fyzio.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem.  V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.