Metody fyzioterapie
Každý z nás je originál a na každého funguje jiná metoda a jiný přístup. V rámci našeho celostního pojetí terapie využíváme různé metody a koncepty fyzioterapie i cvičení.
Naši fyzioterapeuti a pohyboví specialisti se kontinuálně vzdělávají, aby vám mohli nabídnout to nejlepší z oboru.
DNS (dynamická neuromuskulární stabilizace Prof. Pavla Koláře)
Prostřednictvím technik DYNAMICKÉ NEUROMUSKULÁRNÍ STABILIZACE ovlivňujeme funkci svalu v jeho posturálně lokomoční funkci. Tento koncept obsahuje obecné principy, a proto se řadí mezi obecné fyzioterapeutické metody. Při terapii dochází k ideálnímu postavení a biomechanickému zatížení v jednotlivých kloubech (k tzv. centraci) díky tomu svaly pracují efektivněji a ekonomičtěji bez možnosti přetížení nebo poškození.
Významnost tohoto konceptu vzrůstá v oblasti diagnostiky a terapie pohybových poruch neurologických, ortopedických a pediatrických pacientů. Pro diagnostiku v rámci konceptu DNS není při hodnocení svalové síly dostačující pouze anatomické pojetí, ale důležité je akceptovat i jeho začlenění do biomechanických řetězců, jelikož každý pohyb je výsledkem svalové souhry, která jak pohyb vykonává, tak také posturálně stabilizuje.
ACT (akrální koaktivační terapie dle PhDr. Ingrid Palaščákové Špringrové PhD.)
Základním cílem terapie ACT je napravit naše špatné pohybové návyky pomocí motorického učení. Ačkoli je motorické učení vědomý proces (probíhá na úrovni mozkové kůry), je možné docílit opakováním cvičení jeho osvojení. Pro úspěšné zafixování nového/změněného způsobu provedení pohybu je zapotřebí četných opakování – některé studie uvádějí okolo 2 000 opakování. Sestavy cvičení metody ACT využívají poloh raného motorického vývoje, kterými jsme si prošli všichni. Během dospívání se však rozpětí a rozmanitost našich pohybových dovedností přizpůsobují našemu prostředí a jeho požadavkům – ať už negativně nebo prospěšně. Z toho důvodu je metoda ACT nejen terapeutickým nástrojem, ale zároveň obohacuje naše motorické schopnosti o tyto, často zapomenuté vzory. Pravidelným cvičením této metody lze docílit napřímení a stabilizace páteře a končetin, změny svalového napětí, zlepšení koordinace, pozornosti a zvýšení koncentrace.
MFK (Metoda fyzioterapeutické korekce – komunikace dle PhDr. Martiny Končalové)
MFK je nástroj pro pochopení bolesti v těle a současně návod na její odstranění, jedná se o systematický postup, který má terapeutovi umožnit zvolit vhodnou terapeutickou techniku. Metoda byla vyvinuta týmem fyzioterapeutky Martiny Končalové. Terapeut zadává výsledky z vyšetření svalového testu do počítačového programu MFK, který na jejich základě vygeneruje doporučenou terapii. Celý postup, anamnéza, vyšetření, diagnostika, návrh terapie a kontrola jsou běžnými základními postupy užívanými ve zdravotnictví. Metoda využívá známe systémy ze zdravotnictví a čerpá své základy z knihy „Aplikovaná kineziologie“, kde prakticky kopíruje modifikovaný svalový test a reflexní terapii Největším benefitem metody je digitální obrazová vizualizace funkčních svalových poruch.
Terapeuté v jsfyzio v rámci každé návštěvy používají tuto platformu, která byla vytvořena jako univerzální platforma pro zlepšení komunikace ve fyzioterapii mezi terapeutem a pacientem kteří, tím získávají přidanou hodnotu z pohledu informovanosti a plného začlenění v každém momentě poskytované terapie. Každá návštěva zahrnuje 6 kroků: anamnézu, vyšetření, diagnostiku, terapii, kontrolu a doporučení pro domácí cvičení.
Metoda Ludmily Mojžíšové
Ludmila Mojžíšová byla terapeutka, zabývající se bolestmi páteře a léčbou neplodnosti. Svou léčbu zprvu aplikovala na sportovce v rámci svého působení na Fakultě tělesné výchovy a sportu. Později vyvinula vlastní metodu spočívající ve specifických cvicích, mobilizaci žeber a také uvolňování kostrče přes konečník. Léčila také mnoho žen s bolestmi zad, hlavy a s nepravidelným bolestivým menstruačním cyklem. Řadě pacientek, léčených zprvu pro pohybové potíže, se podařilo otěhotnět, ačkoliv předtím byly dlouze a bezvýsledně léčeny pro neplodnost. Zjištěním, že její terapie napomáhá léčit funkční sterilitu začala spolupracovat s gynekologem prof. Evženem Čechem.
Metoda dle L. Mojžíšové má určený postup a harmonogram, který dodržujeme.
Při první návštěvě odebereme anamnézu následuje vyšetření, vysvětlíme harmonogram a posloupnost jednotlivých návštěv a naučíme základní sestavu cviků na doma, kterou klient cvičí dvakrát denně
Při druhé až šesté terapii ošetříme pánevní dno, SI klouby, bederní páteř a blokády žeber na základě opětovného vyšetření klienta. Průběh terapií se odvíjí od rychlosti ústupu obtíží a spolupráci klienta.
Indikace metody dle L. Mojžíšové:
- Ortopedické indikace
– Skolióza
– Bolesti zad
– Pelvalgie (bolesti v pánevní oblasti)
– Coccygodynie (bolesti kostrče) - Gynekologické indikace
– Neschopnost otěhotnět (funkční sterilita)
– Neschopnost donosit plod (infertilita)
– Bolestivá menstruace (dysmenorea)
– Dyskomfort při sexu (dyspareunie) - Urologické indikace retence moče
– Inkontinence moče
– Interní indikace
– Obstipace
Propriofoot concept
Jedná se o koncept, který využívá sadu 4 malých destiček, které mají na spodní straně různé výstupky. Tzv. „aktivátor senzomotoriky“ může být preventivní pomůckou při plochonoží, zranění hlezna, kolena a dalších zranění, ale také bolestí kotníků, kolen, kyčlí a zad. Balancování na ploškách posiluje a aktivuje svaly nohy, kotníku a celé dolní končetiny. Cvičením s Propriofootem si zvýšíte pohyblivost kloubů nohy a stabilizujete si nožní klenbu.
Měkké a mobilizační techniky dle Lewita
Tato speciální česká metodika manuální medicíny ovlivňuje reflexní změny ve svalech a podkoží, s cílem snížení bolestivosti a svalového napětí a následné mobilizace či manipulace.
Hlavním úkolem je obnovení normální funkce struktur pohybného systému. Měkké a mobilizační techniky pomáhají zmírňovat a odstraňovat bolest mechanickým působením, zvyšují elasticitu kůže, podkoží a svalových povázek. Uvolněním měkkých tkání pomůžeme k odstranění kloubních blokád, zlepšíme prokrvení a podpoříme metabolismus dané oblasti.
Kineziotaping
Metodu vyvinul Dr. Kenso Kase v 70. letech. Metoda je založená na aplikaci bavlněné elastické pásky na tělo člověka. Materiál a samotná aplikace pásky jsou navržené tak, aby nastartovali tělu vlastní léčebné procesy. Elastické pásky poskytují podporu a stabilitu svalů a kloubů bez jakéhokoliv omezení rozsahu pohybu. Více se dočtete na našem blogu.
Účinky:
– Zvyšuje se látková výměna, která urychluje regenerační proces
– Uvolňuje se svalové napětí a zvyšuje se svalová funkce
– Analgetický účinek
– Reflexní účinek – tejpovaní akupresurních bodů
– Uvolňuje tuhost, otok kloubů a zlepšuje kloubní pohyblivost
Indikace:
– Entezopatie (tenisový, golfový loket)
– Úžinové syndromy (syndrom karpálního tunelu)
– Natáhnutí, natrhnutí svalu
– Patologie v oblasti ramenního pletence (impingement syndrom, zmrzlé rameno, artróza);
– Bolesti zad (bolesti hlavy, krční, hrudní a bederní páteře)
– Bolesti třísel
– Zánět achilovky; ostruha patní; plantární fascitida
– Příčné i podélné plochonoží
– Bolesti kolene (artróza, skokanské koleno, bolest vnitřního, vnějšího postranního vazu)
– Patologie v oblasti kyčelního kloubu
– Akutní vymknutí kotníku; nestabilní kotník a rameno
– Astma
– Vybočený palec
– Menstruační bolesti; dysfunkce pánevního dna
– Bolesti čelisti; skřípání zubů
– Závratě
– Jizvy
+ správné cvičení +
Dbáme na to, abyste podpořili své uzdravení správným cvičením. Naši vyškolení fyziotrenéři vás naučí správné provedení cviků na individuálních či skupinových hodinách.
+ opakovaná diagnostika =
Každou fyzioterapii i individuální fyziotrénink zahajujeme diagnostikou a podle jejích výsledků zvolíme terapii vhodnou právě teď. Postupujeme metodikou MFK terapie.
= zlepšení
A víte, jak zlepšení poznáte? Že s jistotou zvládnete cviky, u kterých se vám při vstupním testu roztřásly ruce.