Jak naše tělo komunikuje: Co mají společného záda a vnitřní orgány?

Napadlo vás někdy, že bolesti zad nebo nepohodlí v kloubech mohou mít spojitost s vnitřními orgány? Každý kousek těla spolu neustále komunikuje. A teď si představte, že vás bolí záda.
Js ig feed (1)

Co když ta bolest zad není způsobena špatnou matrací, ale ve skutečnosti přichází od žaludku? Nebo dokonce od žlučníku? Vítejte ve světě somatoviscerálních vztahů – propojení mezi našimi vnitřními orgány a pohybovým aparátem! Článek je psaný jednoduše a srozumitelně – v odbornostech se neztratíte. 

Co jsou somatoviscerální vztahy?

Představte si, že vaše vnitřní orgány a svaly si neustále povídají. Když něco není v pořádku, vaše tělo to nenechá jen tak. Problém s játry se může objevit jako bolest v zádech. Dysfunkce v páteři zase může ovlivnit fungování žaludku. Fascinující, že?

Už žádné „všechno mě bolí, protože jsem moc seděla“ – teď se můžeme podívat na problém z trochu jiné perspektivy.

Img_7873

Jak to funguje v praxi?

Můžeme to přirovnat k situaci doma. Znáte to, když máte nepořádek v kuchyni a najednou to ovlivní celý dům? Nevíte, kde jsou klíče, pes pořád štěká a najednou vás bolí hlava, protože jste v tom chaosu něco přehodili?

No a s tělem je to podobné. Zablokovaná páteř může způsobit, že vnitřní orgány nebudou fungovat tak, jak mají. A opačně – problémy s orgány se mohou projevit jako bolest zad, krční páteře nebo kloubů.

Například: Bolesti břicha a reflux? Možná to nebude jen o tom, co jste včera jedli. Může to být spojeno s blokádou v hrudní páteři. Místo svalů ale může být na vině problém s játry! 

Fyzioterapie s širším záběrem

Tradiční přístup ve fyzioterapii často řeší jen příznaky – máte bolest v zádech, tak se zaměříme na záda. Ale co když tím nezjistíme pravou příčinu? Somatoviscerální vztahy nám otevírají dveře k pochopení, že problém může být mnohem hlubší. Tím, že se podíváme na tělo jako na celek, můžeme najít dlouhodobé a trvalé řešení, které opravdu pomůže.

A tady se dostáváme k tomu nejlepšímu: když pochopíme, že tělo je jeden propojený organismus, můžeme nejen zmírnit bolest, ale zlepšit celkovou pohodu a zdraví.

Img_7874

Viscerální terapie – co to vlastně je?

Možná se teď ptáte, co je to ta viscerální terapie. Jednoduše řečeno, jde o uvolnění napětí ve vnitřních orgánech a okolních tkáních. Cílem je, aby naše orgány mohly fungovat naplno. Představte si, že váš žlučník je zablokovaný – může to způsobit bolest pod pravým žebrem, ale také vést k dalším problémům, třeba k bolestem zad. Když tyto blokády odstraníme, orgány opět pracují, jak mají, a vy se cítíte lépe.

Kdy viscerální terapie není vhodná?

Samozřejmě, jsou situace, kdy viscerální terapie není to pravé ořechové. Pokud máte v těle cizí předměty, jako nitroděložní tělísko, kardiostimulátor nebo stenty, je lepší se této terapii vyhnout. Stejně tak při akutních zánětech nebo trombózách ve vnitřních orgánech je potřeba být opatrný.

Vertebroviscerální vztahy: Jak páteř a orgány spolupracují

Teď se podívejme na další zajímavost – vertebroviscerální vztahy, tedy propojení mezi páteří a vnitřními orgány. Tady můžeme najít tři hlavní scénáře:

Páteř napodobuje symptomy onemocnění: Někdy nás bolí záda nebo hrudník a myslíme si, že máme problém s nějakým orgánem. Ve skutečnosti může jít o reflexní změny, jako jsou svalové spasmy nebo bolestivé body.

Onemocnění ovlivňuje páteř: Vnitřní nemoci, jako jsou problémy se srdcem, žlučníkem nebo žaludkem, mohou způsobit změny v páteři. Může dojít k blokádám žeber nebo kloubů, což pak způsobuje bolesti zad. Tyto změny mohou být i na obou stranách těla a vést k dalším potížím.

Páteř ovlivňuje vnitřní orgány: Problémy s páteří mohou ovlivnit fungování vnitřních orgánů. Reflexní změny v páteři mohou způsobit podráždění, které snižuje odolnost a funkci orgánů.

Jak nám může viscerální terapie pomoci?

Viscerální terapie dokáže uvolnit napětí ve vnitřních orgánech a jejich okolí. Když je například žaludek nebo žlučník napjatý a nefunguje správně, může to způsobovat různé problémy. Terapie dokáže tyto blokády odstranit a obnovit správnou funkci orgánů. A vy se zase cítíte skvěle!

Příklady z praxe

Abychom si to lépe představili, tady je pár příkladů:

Žlučník. Když žlučník nefunguje správně, může bolet pod pravým žeberním obloukem, ale bolest se často šíří i do nadbřišku a střední části břicha. Při chronických potížích může zasáhnout i krk na levé straně (C4–C6) nebo oblast mezi lopatkami na pravé straně hrudní páteře (Th7–Th9). Problémy se žlučníkem tak mohou ovlivnit nejen trávení, ale i pohybový aparát.

Játra. Nemoci jater se mohou projevit zažívacími obtížemi a bolestmi pod žebry, ale také reflexními změnami v oblasti krční páteře C3–C4 (3. až 4. krční obratel – oblast krku).

Žaludek. Trpíte pálením žáhy nebo refluxem? Často je příčinou blokáda v oblasti páteře Th5–Th9 (střed hrudní páteře, za hrudní kostí). Viscerální terapie zaměřená na žaludek nejen zmírňuje tyto potíže, ale zároveň uvolňuje bránici a zlepšuje funkci dolního jícnového svěrače, což výrazně zlepšuje stav žaludku a snižuje pálení žáhy.

Co z toho plyne pro nás?

Když pochopíme, jak tělo funguje jako celek, můžeme najít hlubší a efektivnější způsoby léčby. Nejde jen o to léčit jednotlivé části, ale vidět souvislosti. To, co se děje uvnitř těla, má přímý vliv na to, jak se cítíme navenek, a naopak.

Viscerální terapiesomatoviscerální vztahy nám umožňují nahlédnout na naše tělo z jiné perspektivy – komplexněji a s respektem k jeho složitosti. Takže až vás příště něco bude bolet, možná se vyplatí podívat se na problém trochu jinak.

Zpracovala Mgr. Jana Slusarčuková

5c95ca8f-b6fd-4685-9729-eff81fc55da7

Mladí sportovci, mladí hudebníci: Kdy je čas na fyzioterapeuta nebo pohybového specialistu?

Když se řekne fyzioterapie, většina z nás si představí profesionální sportovce, kteří se potřebují zotavit ze zranění nebo zlepšit výkon. Ale co děti? A co děti, které nesportují, ale tráví hodiny u klavíru, houslí nebo kytary? Sport a hudba vypadají na první pohled naprosto odlišně, ale obojí klade na dětské tělo specifické nároky. A v obou případech může být péče fyzioterapeuta důležitá v jejich vývoji.

Celý článek »