Chodidlo

Co je dobré vědět o našich nohách a chodidlech. Proč potřebují uvolnění, protažení, procvičení a co jsou adjustační ponožky.
Img_0959-768x512-1.jpg

U člověka je noha nejvzdálenější částí těla od trupu, je součástí dolní končetiny. Tvoří ji prstce, nárt a hlezenní kloub; spodní část se označuje jako chodidlo. Nese váhu celého těla, pomáhá udržovat vzpřímený postoj a umožňuje pohyb.

Chodidlo

  • Nepostradatelná pro lokomoci (pohyb v prostoru).
  • Součástí je mnoho kostí, kloubů (ne všechny jsou pohyblivé), svalů a vazů.
  • Klenby slouží k rozložení váhy v chodidle, aby chodidlo vydrželo celodenní námahu, musí docházet ke správnému rozložení tlaku. Tím nám poskytuje bezpečnou stabilitu a oporu a usnadňuje chůzi, běh i šplh
  • Bez prstů na chodidle ztrácíme rovnováhu. Především palec je v tomto smyslu velkým pomocníkem. Chodidlo je zásobeno cévami a nervy, díky kterým má dostatek kyslíku, minerálů a energie k pohybu. 
  • Chodidlo poskytuje informace do mozku o terénu, po kterém se pohybujeme nebo samotném nastavení těla. 

ChodidloSedavý životní styl našim nohám neprospívá. Úzké boty s podrážkou nebo lodičky omezují chodidlům přirozený pohyb. Chodidlo je svázané a tím i ochablé, proto potřebují pár cviků, aby se rozhýbaly a zaktivovaly svaly, šlachy a klouby.

Aby chodidlo správně došlapovalo, musí mít dostatečnou mobilitu i sílu v kotníku. Proto je důležité chodidla protahovat a posilovat správnými cviky. Nesmíme opomenout svaly lýtkové a holenní, jejichž protažením dochází k uvolnění napětí v chodidle a zlepšení rozsahu. Chodíte-li do posilovny, mějte na paměti, že chodidlo by nemělo být stažené v úzké botě. Musí mít prostor a je nezbytné vnímat tříbodovou oporu (pata, palcový kloub a malíkový kloub) pro vykonání např. správného dřepu. Pozitivní přínos pro chodidla má střídání teplé a studené sprchy tzv. otužování ovlivňuje nervovou činnost a prokrvení kapilár. Sprchujte nohy od kolen dolů. Nejprve 15 vteřin teplou vodou a poté 15 vteřin studenou. Opakujte cca 7x přičemž končíte vždy studenou.

Na prokrvení chodidel dále můžete použít:

  • pichlavý balónek, kterým si masírujeme plosku nohy
  • chůze po kamínkách
  • akupresurní podložky
  • Kneippův chodník (přecházení z nádržky s teplou vodou do nádržky se studenou vodou, kde na dně nádržek jsou oblázky na promasírování chodidel – ve wellness, saunách i lázních)
  • adjustační ponožky (zrychlení krevního oběhu a regenerace bolavých nohou, uvolňují stres a napětí)

Chodidlo

 

 

Pozn.: Články prezentované na webu js-fyzio.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem.  V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Img-20230914-wa0030

PODZIMNÍ SPLÍN: Jak se připravit na méně slunce a kratší dny

S příchodem podzimu se dny zkracují, teploty klesají a mnozí z nás pociťují pokles energie a nálady. Tento podzimní splín je přirozenou reakcí na sezónní změny, jako je méně slunečního svitu a chladnější počasí. Jak s tím bojovat? Přinášíme několik tipů, jak si udržet energii a projít podzimem s úsměvem.

Celý článek »
Whatsapp image 2024-08-31 at 09.56.18

Kreatin v praxi: Honzovy zkušenosti

Kreatin je dusíkatá organická kyselina podobná bílkovinám, která se přirozeně vyskytuje v těle, převážně ve svalech, ale také v mozku. Přibližně 95 % kreatinu je uloženo v kosterních svalech, zbývajících 5 % v mozku.

Celý článek »
Js ig feed (1)

Jak psychika ovlivňuje naši imunitu? Propojení mezi myslí a tělem

V dnešní uspěchané době je snadné oddělovat tělo a mysl. Moderní věda však ukazuje, že duševní stav může zásadně ovlivňovat fyzické zdraví, zejména imunitní systém. Výzkumy odhalují, jak myšlenky, emoce a stres ovlivňují schopnost těla bránit se nemocem. Uvědomění si tohoto vlivu je klíčové pro zlepšení zdraví a životního stylu.

Celý článek »