- Kdy by měla podle Vás přijít na řadu fyzioterapie při gynekologických obtížích?
Záleží, o jaké obtíže se jedná. Takovou typickou pacientkou v ambulanci gynekologa je žena s chronickými bolestmi v podbřišku, které mohou mít nejrůznější příčiny včetně poruch pohybového aparátu. Pokud lékař vyloučí orgánové onemocnění této oblasti, často ve spolupráci s dalšími odbornostmi jako je chirurg či urolog, pak by měl ženu vyšetřit i fyzioterapeut. V mnohých případech by nebyla od věci i péče psychologa.
Vaši nezpochybnitelnou úlohu dále vidím v péči o ženy, které mají potíže s otěhotněním, ženy s poruchami pánevního dna a stresovou inkontinencí, po gynekologických operacích, těhotné a ženy po porodu.
- V čem vidíte přínos fyzioterapie při onemocnění endometriózou?
Endometrióza je velmi nepříjemné onemocnění, které svým nositelkám může značně narušovat kvalitu života v podobě chronických bolestí a neschopnosti otěhotnět. Základní terapeutické modality jsou chirurgická a hormonální léčba. V případě poruchy plodnosti léčba pomocí metod asistované reprodukce. Přínos fyzioterapie vidím v možném ovlivnění bolesti a funkce pánevních orgánů při chronicky probíhajícím zánětu v této oblasti a ošetření jizev po operačních výkonech.
- V čem konkrétně podle Vás může být fyzioterapie přínosná ženám v období…
- před těhotenstvím? Plánuje-li žena těhotenství a nemá žádné obtíže, tak bych nechala na jejím rozhodnutí, zda fyzioterapeuta navštíví či nikoli.
- Pokud se ale ženě nedaří otěhotnět (cca 1 rok), měla by být ona i její partner vyšetřeni odborníkem na léčbu neplodnosti. V tomto případě lze ženě doporučit i návštěvu fyzioterapeuta.
- v těhotenství? Během těhotenství dochází k fyzickým změnám, které mohou mít za následek nejrůznější obtíže spojené s pohybovým aparátem. Pokud žena nemá v graviditě vážná rizika, tak cvičení a pohybovou aktivitu vřele doporučuji.
- po porodu? Největší přínos fyzioterapie spatřuji v rychlejším návratu do kondice se zaměřením na zpevnění pánevního dna jako prevenci úniku moči, ošetření jizev po nástřihu hráze či císařském řezu, pohybovou terapii diastázy břišních svalů.
- před těhotenstvím? Plánuje-li žena těhotenství a nemá žádné obtíže, tak bych nechala na jejím rozhodnutí, zda fyzioterapeuta navštíví či nikoli.
Jaký největší benefit přinese fyzioterapie ženě po gynekologické operaci?
Záleží na druhu a rozsahu operačního výkonu. Největší benefit vidím v ošetření jizev, rehabilitaci a zpevnění svalů pánevního dna a prevenci přenesené bolesti.